Музей дерев’яних церков: приватна колекція сакральної архітектури Закарпаття, Львівщини та Івано-Франківщини Музей макетів дерев’яних церков, або ж Музей дерев’яних церков, знаходиться в українському селі Пилипець Закарпатської області, яке розташовується на відстані 190 км від культурної столиці України – Львова.
Що подивитися в Пилипці?
Село Пилипець, засноване ще в 1463 році, населяють близько 1 400 місцевих жителів, які за сумісництвом є хранителями культури свого регіону. Церква Різдва Пресвятої Богородиці, всередині якої можна знайти іконостас 18 столітті, вважається пам’ятником закарпатського середньовіччя, і зведена ще в 1762 році, тоді як її двоярусна дзвіниця з’явилася на кілька років раніше – 1758 році.
Церква Пилипця не тільки духовний дім для жителів села, а й подорожніх, його гостей. Пилипець привертає туристів і гостей міста з усієї України та інших країн світу горою званої Гемба, яка обладнана підйомниками для катання на лижах і сноубордах в зимовий період.
Влітку мандрівники можуть знайти на відстані 6 км від села водоспад Шипіт. На території села зустрічається річки Плошанка і Студений, таким чином даючи початок в селі Пилипець новій річці, відомої під назвою Репінка. Плошанка починає свій шлях з вершини гори Великий Верх, тоді як річка під назвою Студений народжується в селі Верхній Студений.
Юрій Бедринець та Андрій Воробцем: хранителі сакральної дерев’яної архітектури
Музей дерев’яних церков в селі Пилипець розташовується на території готельно-ресторанного комплексу Аратта, тому що являє собою унікальну приватну колекцію макетів дерев’яних церков. Засновником музею є Юрій Бедринець (Юрій Бедринець), який відкрив двері невеликого за розмірами залу з сакральної дерев’яною архітектурою ще у 2007 році.
Макети дерев’яних церков вирізані з дерева Андрієм Воробцем (Андрій Воробець), який є народним майстром по дереву, різьбярем-самородком з села Розтоки Косівського району. Попри те, що більшість церков зникли, оскільки згоріли або були знищені, майстер доклав чимало зусиль, щоб відтворити їх знову за описом, які знаходив у книжках. Деякі макети церков нагадують про те, що реально існуючі храми можна побачити дотепер в Закарпатті, Львівської та Івано-Франківської області в цілісності й схоронності.
Історія створення приватної колекції дерев’яних церков в селі Пилипець починається з того моменту, як Юрій Бедренец вирішує придбати близько тридцяти робіт Андрія Воробця, щоб розташувати на території готельно-ресторанного комплексу.
Але які макети можна побачити в Музеї дерев’яних церков?
- Православна церква Святого Миколая зведена в 17 столітті, і перенесена в село Подобовець в 1785 році.
- Церква Вознесіння (Успіння Богородиці) в село Тишів Воловецького району. Туристи ще можуть її побачити в натуральну величину в закарпатському селі. Церква Вознесіння Христового, або Струківська (смт Ясинь).
- Вознесенська церква занесена в список ЮНЕСКО.
- Греко-католицька церква Святого Архистратига Михаїла, яка заснована 1549, якщо покладатися на перші історичні письмові згадки про церкви, де і вказується дата її заснування. Відновлена в селі Волосянка у 2003 році.
- Православна церква Успіння Пресвятої Богородиці, дата заснування якої припадає на 1775 рік. Дієва церква, яку можна знайти на території Дубовцев в Івано-Франківській області.
- Греко-католицька дзвіниця Виноградівського району села Матієва. Дерев’яна архітектура датована 1 751 роком, але не збереглася до наших часів, оскільки згоріла в 1937 році.
- Греко-католицька церква Успіння Пресвятої Богородиці Виноградівського району села Затисівка, яка зникла в 1923 році.
- Греко-католицька церква села Буковель 1896 року належить до одного з найулюбленіших експонатів зборів макетів дерев’яних церков Юрія Бедренця, засновника музею. Дата заснування церкви в Буковелі – 1896 рік.
- Православна церква святого Іллі в селі Студений 1782 року.
Перелік макетів дерев’яних церков неповний. З повним зібранням макетів дерев’яних церков, які є частиною музею Бедренця, можна ознайомиться безпосередньо в залі з дерев’яною архітектурою.
Координати музею: Музей дерев’яних церков, Пилипець, 48 ° 40’22 “N, 23 ° 19’13” E. Щоб відвідати музей дерев’яних церков, досить звернутися за додатковою інформацією до адміністрації готелю Аррата, оскільки двері музею відкриваються за запитом жителів міста, гостей Пилипця, туристів, мандрівників, духовних шукачів.