Що собою являє Манявський водоспад, де знаходиться один з найбільших водоспадів України? Манявський водоспад належить до пам’ятників української природи, і є водоспадом масиву Горгани. Джерелом гідрологічного пам’ятника природи є річка Манявка. Висота каскадного водоспаду складає 18-20 м. Особливість водоспаду – вузька права частина і широка ліва частина, але купатися рекомендуються не тільки під льодовим струменем води, але і в невеликому за розміром озері, прикраса Манявського водоспаду.
Розташовується водоспад в українському селі Манява Богородчанського району Івано-Франківської області. Перш ніж їхати на Манявський водоспад, екскурсії на який дозволяють отримати більш глибокі знання про українську гірській місцевості й Українських Карпатах в цілому, потрібні точні координати, аж до області та району.
Використовуйте карту, щоб дістатися на призначеного місця.
Координати GPS: 48.62569770, 24.30351850.
Туристичний маршрут: піша прогулянка
Відповідаючи на питання про те, де знаходиться Манявський водоспад, як дістатися, інструктор-провідник, гід по Закарпаттю організовує екскурсійний тур, в рамках якого можна відвідати не тільки місце сили, іменоване Манявським водоспадом, а й місце, сакральне для паломників і духовних шукачів з різних країн світу, – Манявський Скит, православний чоловічий монастир. Щоб дістатися до гірської ущелини, набагато простіше подорожувати з екскурсійною групою і гідом.
Манявський водоспад, маршрут якого проходить через Манявський Скит Київського Патріархату і Блаженний камінь, стане кінцевою точкою пішої прогулянки, де можна відпочити в компанії вікових смерек, які наповнюють повітря свіжістю і чистотою. Манявський монастир, заснований ще в 17 столітті Іовом Княгінцевим, омивається з різних боків гірськими водами.
Спілкування з Іваном Вишенським надихнуло Іова на книгодрукування і залучення до просвітницької діяльності вчених на благо служіння істині. Іов став засновником бібліотеки, де можна знайти цінні рукописи, і богословських курсів для тих умов, які були ними зацікавлені.
Крім формування унікальної для регіону бібліотеки й запрошення на богословські курси, при монастирі можна було повчитися співу та іконопису. Школу хорового співу очолив ігумен Феодосій, який став наступником Іова. Що стосується іконопису, підтвердженням високого рівня майстерності є іконостас, що зберігся і до наших часів. Художня школа розцвіла при іконописцю Йова Кондзелевича, який і став автором Богородчанського іконостаса, виконаного в стилі українського бароко. Іконостас Кондзелевича є частиною фонду Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, як і іконостас Івана Рутковича.
Річка Манява, водоспад – Карпати, якими їх бачать місцеві жителі села Манява, оскільки вони прокидаються під спів птахів і дзюрчання води. По дорозі до Манявського водоспаду можна зустріти ще й Блаженний камінь. Чим відомий Блаженний камінь? Народні легенди свідчать, що саме біля каменя жили паломники Святої Гори. Поміж тих прочан, які зробили Блаженний камінь відомим, є й Іван Франко. Надійним притулком після повернення з Афонської гори стала печерна ніша, де вони вгамували спрагу джерельною водою. Джерело, який знаходиться біля Блаженного каменя, відомий цілющою водою.
Манявський водоспад: містика
Манявський водоспад – як доїхати, де заночувати, можна знайти в мережі Інтернет (від смт Андріївка) – є хранителем загадкових історій регіону. Долина річки, розташована біля водоспаду, була ідеальним місцем для проведення язичницьких обрядів. Вважається, що покровителем долини були язичницькі боги, покровителі молодості. З вуст в уста передаються історії про цілющі властивості води, яка зцілює зір і хвороби кісток.
Місцеві жителі впевнені, що недалеко біля водоспаду, в долині річки біля нього, водяться нявки (лісові німфи), зазивають подорожніх до себе. Їх спів особливо чутно в нічний період, але не можна йти на нього, інакше заберуть життя. Вдень абсолютно безпечно і спокійно. Манявський водоспад взимку ще гарніше – на це варто подивитися, зачаровує краса Українських Карпат.