Post image

Сходження на Говерлу: маршрути та поради

Поширити
instagram icon facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Гори зачаровують своєю красою та неприступністю не лише новачків, а й досвідчених туристів. Найбільш популярною для сходження горою в Україні є Говерла, яка знаходиться на висоті 2061 м. Це найвища та найпопулярніша гора в країні, щодня її підкорюють сотні подорожуючих. Хтось йде відомими для всіх маршрутами, а комусь цікаво подорожувати стежками, на яких не так часто ступає нога людини. Обрати найкращий для себе варіант варто спираючись на власну фізичну підготовку та місце, звідки плануєте підйом на Говерлу.

“Заросляк” — найпоширеніший варіант офіційного маршруту

Туристичну базу “Заросляк” обирають більшість туристів, адже від неї йде чотири стежки, які марковані туристичним товариством “Карпатські стежки”. Серед стежок можна обрати ту, яка підходить по складності та часу саме вам.

1 відрізок: червоний/зелений. Зелений варіант закінчується на вершині, а от червоний веде до Дземброні. Сама дорога близько 4,3 кілометри і є гарним варіантом, якщо плануєте підйом на Говерлу з дітьми. Стежка ромічена і полога, йти нею близько трьох годин.

2 відрізок: синій. Цей варіант короткий по часу, проте доволі складний. В середньому йти ним біля двох годин, проте сама стежка крута і буде важкою для дітей чи людей з хронічними хворобами. Великий плюс синьої стежки в не дуже великій кількості людей, якщо порівнювати з попереднім варіантом, а у будні ще менше.

3 відрізок: жовтий. Для тих туристів, які хочуть не просто підкорити вершину, а й побачити інші пам’ятки Карпат. За два дні в дорозі ви побачите озеро Несамовите, вершини Пожижевську та Брескул. Повернутись назад можна зеленим та синім маршрутом.

Добиратись до самої туристичної бази можна декількома варіантами:

  • Потягом до Ворохти і на таксі до “Заросляка”.
  • Потягом до Івано-Франківська, маршруткою до повороту на базу і годину пішки.
  • Власною машиною.

Сходження на Говерлу: маршрути та поради

Кількаденні офіційні маршрути на Говерлу

На ці маршрути потрібно виділити біля трьох днів, щоб в нормальному темпі не лише добратись до бажаної вершини, а й побачити інші карпатські красоти.

Перший варіант з Лазещини через Козьмещик та до Говерли. Дорога позначена жовтою розміткою, маршрут на Говерлу прямий, а подорожуючи ви побачите джерела, різноманітні музеї та пастуші колиби. Також є багато місць, де можна зупинитись на ніч. З Говерли можна спуститись прямо до турбази “Заросляк” або відвідати гору Петрос чи озеро Несамовите.

Другий варіант пропонує з Лазещини відправитись по синій розмітці, яка виведе вас до Петросу. Після чого зійдете на червоний маршрут і через перемичку вийдете на Говерлу.

Третій варіант підходить для досвідчених підкорювачів вершин: з села Кваси через Петрос та до Говерли. До села можна дістатись потягом, а звідти вирушити в дорогу. Протяжність маршруту 30 км і завдяки йому можна зійти на лише на Говерлу, а й Петрос.

Сходження на Говерлу: маршрути та поради

Неофіційні маршрути від любителів

У випадку, якщо це не перша ваша подорож, можна піти неофіційними маршрутами, де необхідно постійно звірятись з картою, так як офіційно стежки не промарковані і можна заблукати.

  1. Шлях “Кукул — Говерла” прочистили нещодавно, адже до цього це був колишній польсько-чехословацький кордон і там були непрохідні хащі. Дорога може зайняти день, проте про всяк випадок краще взяти намет на випадок ночівлі. Ви побачите живописні краєвиди, проте будьте готові що шлях непростий, будуть часті перепади висоти.
  2. З села Говерла до вершини Говерла потрібно пройти біля 14 км, а отже краще орієнтуватись на два дні. До села можна дістатись автомобілем або маршруткою і звідти розпочинати шлях. Подорожуючи ви вийдете на Брескульську полонину, а після на сідловину гори Брескул і там буде підйом на Говерлу, який ви одразу побачите.

Як подорожувати взимку?

Вищезгадані варіанти більше підходять для туристів, які планують похід у теплу пору року. Якщо ж ви мрієте про зимові краєвиди засніжених гір, тоді варто вирушати в подорож з інструктором. Зазвичай в такі походи вирушають лише досвідчені туристи.

Перед початком необхідно вирішити декілька речей:

  • Знайти спеціальний одяг та альпіністське взуття;
  • Зареєструватись у рятувальників та надати їм свій маршрут;
  • Мати на телефоні GPS-навігатор.

Складність шляху у зимовий період залежить від багатьох небезпечних факторів: снігові карнизи, мороз, лавини, тощо. Маршрут на Говерлу за допомогою траверсу, так називають перпендикулярний до спуску підйом, заборонений по причині того, що є ймовірність зірватись.

Карпати взимку не такі багаті на маршрути, як в теплу пору року. З уже знайомих нам маршрутів можна відправитись через турбазу “Заросляк”, проте лише по зеленому маркуванню і якщо напередодні не відбувся різкий скачок в погоді або не було снігопадів. Безпечною стежкою є перехід зі сторони Козьмещика. Дістатись до старту подорожі варто потягом: до Ворохти міжміським маршрутом, а в Лазещину чи Кваси на міжміському потязі. Також не забувайте про прямі автобусні сполучення зі Львова чи Івано-Франківська.

Обираючи одяг, в незалежності від маршруту, обов’язково обирайте теплий, не важкий одяг. У походи на декілька днів краще взяти надувний матрас або спеціальні зимові каремати. Для приготування гарячої їжі віддавайте перевагу газовим пальникам.

Сходження на Говерлу: маршрути та поради

Що одягнути та з чим йти?

Дізнатись як добратись на Говерлу — це лише півсправи, але щоб добратись туди здоровим та цілим, варто знати у що одягнутись та що покласти в рюкзак.

З одягу потрібно віддати перевагу наступному:

  • Термобілизна добре відводить вологу та не дає перегрітись чи навпаки. Візьміть про всяк випадок додатковий набір такої білизни.
  • Тепла вітровка прекрасно захищає від холодного вітру, якщо вона водонепроникна, то це буде додатковим плюсом, якщо раптом розпочнеться дощ.
  • Трекінгові ботинки не дадуть ногам сильно втомитись, захистять від можливих травм та вологи.
  • Зимовий баф захистить обличчя та шию від пронизливого вітру. Можна використовувати як додаткову шапку чи балаклаву.
  • Тонкі рукавиці можна одягати під основні. Фліс буде добре зігрівати, а якщо знадобиться дістати щось з рюкзака, то можна зняти товсті рукавиці і не обморозити руки. Бажано, щоб у рюкзаку була додаткова пара, на випадок, якщо основна намочиться.
  • Лижна маска та сонцезахисні окуляри — мастхев у зимових подорожах гірськими маршрутами, Перший варіант підійде, якщо піднявся зустрічний вітер зі снігом, а туристичні окуляри допоможуть не мружитись на сонці.
  • SPF-крем та бальзам для губ у поході потрібні не лише жінкам, а й чоловікам. Сонце у горах відбиваючись від снігу може дати непогану засмагу, а губи тріскаються на вітрі.
  • Декілька пар шерстяних шкарпеток замість бавовняних, які будуть гріти вас як вдень, так і вночі.

Окрім палатки, спальника та каремата у вашому рюкзаку має знайтись місце для деяких дрібниць, які значно спростять ваш похід:

  • Термос чи горнятко, яке зберігає температуру, має бути у кожного поважаючого себе туриста. Адже підйом на Говерлу взимку доволі важкий і не завжди є можливість зупинитись та зварити гарячого чаю.
  • Налобний ліхтарик потрібен навіть у одноденних походах, так як в зимовий період темніє набагато раніше, а телефон на морозі може довго не протягнути. Не забудьте про додаткові батарейки.
  • Газовий пальник зі спеціальною зимовою сумішшю для розпалювання.
  • Павербенк, який допоможе у випадку, якщо телефон чи навігатор “сів”.
  • Аптечка має бути завжди і краще, якщо вона буде водостійкою, щоб препарати не зіпсувались від вологи. Для кожного туриста наповнення може бути індивідуальним, але краще щоб там були загальні медикаменти по типу жарознижуючих та знеболюючих.
  • Герметичні мішки, куди варто скласти всі життєво необхідні речі, щоб вони не намокли та не відсиріли через перепад температури.
  • Багаторазові грілки допомагають подорожуючим у будь-який холод.
  • Турбозапальничка ніколи не підведе вас у поході.

Вирушаючи у похід, за можливості додайте собі декілька додаткових днів, щоб побувати у всіх культурних та природних пам’ятках, гарно відпочити та зробити декілька фото на пам’ять. Варто відмітити, що кількаденний підйом на Говерлу з дітьми — гарний спосіб привити їм любов до природи і деякі маршрути навіть на 2-3 дні будуть для них легкими.

В теплу пору року краще мандрувати по буднях, коли налив туристів менший. А от у зимовий сезон в Карпатах спокійно, не беручи до уваги святкові дні. Плануйте подорож так, щоб вам було зручно, а маршрут на Говерлу краще обирайте більш насичений, щоб відвідати більше цікавих місць.

У разі, якщо плануєте подорож на декілька днів, проте саме сходження займе лише один день, тоді вам варто зняти будиночок в Карпатах. “Над Фермою” — це чарівне місце з комфортабельними дерев’яними будиночками на будь-який смак та неймовірними краєвидами. Бронюючи місце у нас, можете бути впевнені в тому, що віш вікенд в Карпатах пройде яскраво та незабутньо!

Поширити
instagram icon facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
popup
Думаєш відвідати нас літом або восени?

Встигни забронювати котедж, до 1 червня*, за старою ціною!

*з 1 червня ціни збільшаться

Забронювати