Рафтинг в Карпатах не нова розвага на гірських річках Українських Карпат, з огляду на той факт, що ще пару десятків років люди сплавляли ліс по водним потокам.
Поява рафтингу доводиться на період війни у В’єтнамі. Саме сплави по річці американці використовували, щоб перевозити вантаж на свої військові бази. Що стосується Карпат, гірські річки використовувалися для сплаву дерева. Тому прихід рафтингу або сплаву по гірських річках в якості розваг в Українських Карпатах не є дивним. До того ж де ще знайти більш відповідне місце для рафтингу.
Але що ж таке рафтинг? Під рафтингом мається на увазі сплав по гірській річці на спеціальному надувному човні, відомим як рафт. Тому коли справа доходить до розрізнення видів сплаву по гірській річці, потрібно звернути увагу на вигляд судна, і все стане більш ніж очевидним. Перевагою рафтів є їх непотоплюваність, що стало можливим завдяки особливій конструкції човна з балонами та самостійною палубою, розміщеної вище ватерлінії. Рафт може перевозити одночасно від 2 до 8 осіб, які використовують однопластні весла для керування судном.
Сплав, для якого вибирають гірські річки в Карпатах, можливий не тільки на рафтах, що відрізняються стійкістю на воді, але і катамаранах, байдарках. Вибір плавзасобу не залежить від попереднього досвіду, оскільки освоєння рафтингу, або сплаву на катамаранах і байдарках здійснюється під час спуску, в режимі реального часу під наглядом інструктора. Перед початком спуску проводиться інструктаж і лунає спеціальне екіпірування.
Рафтинг (Україна) відрізняється від звичайного сплаву по річці вибором місця для сплаву, оскільки сплав на рафті здійснюється тільки по бурхливій річці з порогами різної складності. Для сплаву на катамаранах і байдарках можна вибрати й більш рівнинні річки. Попри те, що течія буде швидкою, навряд чи її можна порівняти з бурхливим потоком гірської річки з порогами.
Гірські річки для рафтингу і сплаву
- Рафтинг або сплав в Карпатах по річці Тиса бере свій початок на горі Хуст. Довжина маршруту складе близько 25 км. Пройти весь маршрут можна за 4-5 годин, незалежно від підготовки учасників екстремальної подорожі. Рафтинг по Чорній Тисі з численними порогами можна віднести до 4 категорії складності.
- Багато туристів, згадуючи рафтинг по гірській річці, часто мають у вигляді Черемош. Рафтинг на річці Білий Черемош відноситься до 2-3 категорії складності. Спуск може здійснюється з сіл Дземброня або Бистриця, що багато в чому визначає не тільки складність, але і тривалість маршруту. Протяжність сплаву або рафтингу з Дземброні або Бистриці – від 6 до 8 км. Такий шлях можна подолати за 1-2 години.
- Можливий і екстремальний сплав на Чорному Черемоші з порогами 3 категорії складності. У високу воду відправлятися на байдарках і рафтах, тоді як низька вода більше підійде для переміщення на байдарках, катамаранах.
- Річка Прут з порогами 4-5 категорії складності відома давнім любителям рафтингу, і, мабуть, входить в трійку кращих гірських річок для рафтингу після Черемоша і Тиси.
- Сплав по Дністру (Одаїв-Долина) довжиною у 23 км підійде і дітям, які будуть перебувати під наглядом дорослих і інструктора. Одним з переваг участі в такому сплаві є унікальна можливість наблизитися до одного з 7 чудес України – Дністровський каньйон.
- Популярна серед туристів і річка Лімниця, права притока Дністра. Вона славиться тим, що це одна з найчистіших річок Європи. Довжина річки 122 км, тому часто сплав по Лімниці розтягується нема на кілька годин, а днів.
Рафтинг (Карпати) вибирають і визначають по 6 категоріям складності. Рафтинг з перешкодами 4 до 6 категорії складності підійде тільки для тих, хто має досвід, і підготовлений до подолання серйозних перешкод. Спуск з перешкодами 3 категорії складності відрізняється високим валами, які зустрічаються мандрівникам на шляху. Перешкоди 1-2 категорії підійдуть для любителів, які не мають досвіду сплаву по гірських річках.
Яке спорядження видають для рафтингу або сплаву? Кожен учасник сплавів гірськими річками отримує захисний шолом, рятувальний жилет, гідрокостюм, весло для рафтингу. Перелік необхідного спорядження може трохи відрізнятися в різних компаніях. Вартість рафтингу коливається в межах від 450 до 2400 гривень, і залежить від протяжності маршруту і його тривалості.