Post image

Гастрономічні Карпати: що варто спробувати?

Поширити
instagram icon facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Подорожуючи Карпатами можна відчути інший дух цього таємничого місця: традиції, інколи незрозумілий діалект та неймовірно смачна гуцульська кухня. Всі ці елементи складаються в картину тих Карпати, куди ми їдемо, щоб відпочити від міського шуму. Плануючи подорож не варто забувати про традиційну кухню гуцулів, яка рясніє апетитними стравами на будь-який смак.

Страви, які обов’язково варто спробувати

Карпатська кухня ситна, проте після неї абсолютно неважко. Саме те, що потрібно після довгого походу чи насиченної екскурсії. В основу раціону входять каші, овочі та кисломолочні продукти, а ось м’ясо хоч  входить в деякі страви, проте не є таким традиційним. Приїхавши до Карпат варто спробувати хоча б кілька страв з широкого списку гастрономічних див регіону.

  1. Банош. Одна з традиційних страв, приготування якої має свої тонкощі. Це варена на воді кукурудзяна каша, куди додають вершки. В деяких ресторанах можуть додати ще терту картоплю. Заправляють банош шкварками, які томились на відкритому вогнищі, та бринзу, яка входить чи не в кожен рецепт. Цікавий факт в тому, що страва вважається “недільною”, тобто святковою, і готують її лише на відкритому вогнищі, помішуючи дерев’яною ложкою в одному напрямку.
  2. Токан (кулеша або мамалига). Готується на основі кукурудзяної муки і заправляється вершковим маслом, а після остигання її розрізають на шматки та посипають бринзою, шкварками, смаженою цибулею чи грибами. Кулеша має щільну основу, через що гуцули зазвичай їдять її замість хліба.
  3. Гуцульський борщ. Рецепт дещо відрізняється від того, до якого ми звикли: готується з кормового білого буряка, реберець, квашеної капусти та сметани. Додають у киплячу страву ароматні трави, які розкривають повноцінний смак борщу.
  4. Росівниця. Це так званий “гуцульський капусняк”, який приготовлений на основі кукурудзяної муки та квашеної капусти. Суп смачний не лише на бульйоні з буженини, а й на звичайній воді. Всередину додають шкварки чи звичайну олію. Додатково в окремій тарілці подають варену картоплю “в мундирах”.
  5. Грибна юшка по-гуцульськи. В Карпатах росте багато грибів які місцеві жителі гармонічно записують до власних рецепти і ця страва не виключення. Найсмачніше, якщо юшка приготовлена зі свіжих чи сушених білих грибів, проте варіанти з іншими видами теж смачні. У грибної юшки насичений грибний смак, а додатково у закладах додають свіжу зелень, смажену цибулю чи навіть домашню локшину.
  6. Гуцульські голубці. Це мініатюрні голубці з листків квашеної капусти, які начиняються картоплею чи кукурудзяною кашею з мілко нарубленим м’ясом чи шкварками. Ніжний смак страви отримується завдяки томленню на маленькому вогні близько двох годин.
  7. Книші. Маленькі золотисті хлібини з кукурудзяного тіста, начинкою для яких стає бринза з часником та зеленню, капуста чи картопля.
  8. Гуслянка. Кисломолочний продукт готують зі свіжого молока, яке заливається в глиняний глечик, змащений зсередини кислою сметаною. Карпатська кухня майже всюди супроводжує страви цим своєрідним йогуртом, а гуцулки вміють робити його таким чином, щоб сироватка не відслоювалась.
  9. Грибна смажка. Ідеальний варіант для тих, хто полюбляє гриби. Страва вважається літньою, адже готують її лише зі свіжих грибів, які певний час відварюють у молоці. Для густоти додають муку, трішки сметани, смажену цибулю. Страву часто подають разом з кулешою.
  10. Пироги. На Західній Україні так називають звичні нам вареники. Тісто для гуцульського варіанту замішують на джерельній воді, а в начинку додають домашній сир, бринзу чи свіжі ягоди. За смаком страва відрізняється від тих вареників, які ми звикли їсти.
  11. Солоні грузді. Гриби, які подаються як закуска до основної страви чи алкогольних напоїв. Рецепт доволі цікавий: спочатку гриби три доби замочують у холодній воді, після відварюють та складають в об’ємну дубову бочку. Туди ж додають листя хрону, смородини чи вишні, аби був духмяний аромат. Кожен шар грибів посипають спеціями, а потім заливають розсолом. Витримуються солоні грузді декілька неділь, після чого подаються до столу.
  12. Крумплі. Дуже смачна та ситна картопляна запіканку, куди додатково додають різні види домашніх ковбас. Страву подають гарячою, тому у зимовий період вона незмінний рятівник від холоду.
  13. Бограч. Гуцульська кухня дуже поживна і бограч доводить це, як ніхто інший. Говорять, що страву придумали пастухи, які клали до казану все, що брали з собою. Для тих, хто любить страви з великою кількістю м’яса бограч припаде до душі, адже він готується з великих шматків свинини чи баранини, з різноманітними овочами та в смачному бульйоні. Традиційно страву готують у величезному казані, на відкритому вогнищі декілька годин, щоб м’ясо гарно потомилось та увібрало в себе аромат диму.
  14. Гомбовці. Закарпатський десерт, який готується на пару. Це картопляні кульки, які фарширують сливами чи вишнями. У літню пору начинка свіжа, а взимку консервована. Бувають варіанти, коли в начинку додають солодкий домашній сир. І нерідко роблять спеціальні солені варіанти гомбовців, які подаються з ніжним грибним соусом.
  15. Цвіклі. Салат на основі вареного буряка з хріном та прянощами, який подається як закуска до домашніх ковбас, перших та других страв.
  16. Шухи. Ще один салат, який можна їсти як самостійну закуску, так і у вигляді доповнення до основної страви. Шухи теж готуються на основі буряка, але в них входить смажена з мукою цибуля, лісові гриби та багато чорного перцю.

Гастрономічні Карпати: що варто спробувати?

Бойківська та лемківська кухня

Гуцули є найвідомішою групою українців, що живуть в Карпатах, проте окрім них є й інші субетнічні групи, ті ж самі бойки та лемки. Карпатська кухня цієї частини населення теж вміє дивувати смаками та цікавими поєднаннями. Страви можуть бути схожими, проте на деякі смаки вплинули сусідні Угорщина та Словаччина. Одними з найсмачніших страв, які варто скуштувати є:

  • Квасненка. Страва, яка нагадує борщ у нашому розумінні, проте додатково у Карпатах додають сливи.
  • Киселиця. Це кисіль на основі вівсяної муки. Це стара кухня лемків, яка може бути як солодкою, так і солоною. 
  • Мачанка. Назва говорить сама за себе, в неї потрібно макати хліб і так їсти. Зазвичай мачанку роблять з бринзи та грибів, проте є й м’ясні варіанти, які не такі традиційні.
  • Ощипок. Прісний хліб з вівсяної муки був щоденної стравою на столі бойків. Окрім муки можна додавати й картопляне пюре.
  • Кендюх (сальтисон). Ковбаса в склад якої входить мілко нарізане м’ясо з невеликою кількістю сала та різноманітними спеціями.

Які продукти варто в першу чергу скуштувати в Карпатах?

В Карпатах є топ-3 продукти, які вражають подорожуючих своїм смаком. Ці ж продукти зазвичай купують, щоб привезти в якості сувеніру.

Як можна помітити, гуцульська кухня рясніє стравами з сиру. Воно й не дивно, адже гірські жителі тримали корів, овець та кіз лише завдяки тому, що вони дають молоко. А щоб продукт не пропадав почали варити сир. Є декілька традиційних варіантів сирів у Карпатах, які варто спробувати окремо від основної страви.

  1. Бриза. Спосіб приготування наступний: нагріте молоко змішують із закваскою, яку отримали зі шлунку молодого ягняти. Після цього отриману суміш збивають за допомогою дерев’яного інструменту. Взбиту суміш викладають на чисту тканину та формують головки, які підвішуються, щоб витекла зайва рідина. Таким чином гуцули отримують будз — це сир, який можна їсти як окремий продукт, а можна перетворити на бринзу. Щоб утворилась бринза, сформовані голівки витримуються в теплоті, а потім перетирають з сіллю та складають в спеціальне місце під прес. “Настоюється” бринза місяць, а то й більше. Після чого правильно приготовлений сир може зберігатись близько двох років.
  2. Вурда. Ще один підвид гуцульського сиру, який можна приготувати з сироватки, що залишилась після бринзи. До рідини додають свіже молоко та нагрівають. З сирного згустка, який з’являється під час нагрівання, легенько вижимають непотрібну вологу и з’являється м’який молочний сир по типу італійської рікоти.

Подорожуючи Карпатами варто відвідати одну з сироварень, яких в цій частині України дуже багато.

Гірські долини вкривають найрізноманітніші квіти та рослини, з яких бджоли збирають пилок, щоб після створити пахучий мед. Багато хто вважає, що гуцульська бджола вміє утворити цілющий мед, який врятує від застуд чи інших хвороб. Так це чи ні ви можете дізнатись лише спробувавиши запашний мед. Варто відмітити, що асортимент доволі широкий і можна придбати мед з вересу, барбарису, гірчиці і навіть клену.

Для любителів якісного алкоголю Карпати можуть запропонувати не лише різноманітні сорти вина, а й безліч наливок, настоянок та коньяків. Завдяки особливим місцевим рецептам, алкоголь має цікавий смак, який ви не зустрінете більше ніде.

Гастрономічні Карпати: що варто спробувати?

Приготування гуцульських страв

Гуцульська кухня рецепти має неважкі, а тому якщо ви любите готувати і хочете спробувати себе у ролі гуцула, який готує для своїх рідних крумплі чи пироги, то це можна без проблем організувати. У місцевих жителів можна попросити вірний рецепт, придбати потрібні продукти, а вдома приготувати щось нове.

Багато туристів влаштовують собі самостійну розвагу, готуючи карпатську кухню у будиночку, де зупинились на час відпочинку. Коли навколо краса Карпат, такий вид дозвілля теж має особливу магію.

Зняти котедж в Карпатах “Над Фермою” які мають гарно облаштовану кухню, де можна відчути себе гуцульським кухарем і приготувати щось особливе. А після відпочити з сім’єю чи коханою людиною на зручній терасі і посмакувати приготовленим. Бронюйте будиночок та вперед до нових яскравих вражень.

Поширити
instagram icon facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
popup
Думаєш відвідати нас літом або восени?

Встигни забронювати котедж, до 1 червня*, за старою ціною!

*з 1 червня ціни збільшаться

Забронювати