Post image

Особливість бограча та способи приготування

Поширити
instagram icon facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Карпатський бограч є традиційною стравою Закарпаття, запозиченою з угорської кухні. В Угорщині він називається просто гуляшем, в той час, як в Україні це бограч. Річ у тому, що назва пішла від слова “казанок”, в якому й готується страва. І хоч назва інша, проте готується бограч в східно-угорському стилі.

Пікантний суп, з великою кількістю м’яса, маленькими галушками та гострими спеціями полюбився не лише закарпатцям, а й гостям Західного регіону. Воно й не дивно, адже будь-який ресторан в Карпатах буде пропонувати вам цей густий суп.

Якщо ви полюбляєте наваристі м’ясні страви, то обов’язково маєте спробувати карпатський бограч не лише приготовлений кухарями ресторану, а й приготовлений вашими руками.

Назад в минуле: як виник бограч?

Той бограч, який ми знаємо, існує вже понад півтисячоліття. Все розпочалось в далекі часи, коли угорці воювали з турками, що любили пряні страви. Спочатку в наваристе блюдо не додавали велику кількість спецій та паприку, що може здивувати, адже зараз це один з найважливіших інгредієнтів.

За легендою кухар турецького війська перемудрував зі спеціями та насипав забагато паприки. Турки не захотіли обідати стравою, боячись, що підпалять степові землі своїм диханням. А ось полонені угорці зрозуміли, що чим більше паприки в страві, тим ймовірніше, що турецькі воїни не будуть її їсти. Тоді й вони почали готувати пряний бограч, який запав їм в серце, а рецепт передався з покоління в покоління.

Варто зазначити, що традиційно бограч готується в казані на відкритому багатті, адже дим від дров створює особливий смак. Проте якщо ви бажаєте приготувати бограч самостійно, то для цього ідеально підійде грубка або ж звичайна плита.

Бограч рецепт

Інгредієнти для приготування бограчу

Щоб приготувати традиційний бограч інгредієнти варто підготувати такі:

  • копчене сало або бекон;
  • лопатку яловичини;
  • телятина або свинина;
  • морква з цибулею;
  • червоний та гострий перець;
  • картопля;
  • помідори;
  • паприка;
  • сіль, перець, часник та зелень до свого смаку.

Класичний рецепт, який прийшов до нас з 15 століття не передбачав картоплю, оскільки в той час вона була недоступним продуктом. Однак сьогодні це обов’язкова складова бограча. Важливо брати твердий сорт картоплі, щоб кубики зберігали свою форму, а не перетворювались на розсипчасте пюре.

Зазначимо, що в класичний рецепт інколи додають напівсухе червоне вино, щоб надати страві особливого смаку. А щодо м’яса, то його за необхідності можна заміняти іншими видами, проте м’яса повинно бути більше інших інгредієнтів.

Бограч рецепт

Як приготувати бограч в домашніх умовах?

Оскільки не у всіх є можливість виїхати за місто чи у Карпати, щоб приготувати бограч рецепт на плиті теж має місце бути у житті кожного любителя карпатської кухні. Ділимось з вами покроковою інструкцією, як зробити найсмачніший бограч вдома:

  1. Розігрійте каструлю чи казанок і вкиньте в неї дрібно порізане сало, розтоплюючи до шкварок.
  2. Додайте цибулю та доведіть її до золотистого кольору, після чого всипте 2-3 столові ложки сухої паприки. Зауважте, що цибуля не має підгоріти, в той час, як паприці необхідно ввібрати увесь жир з сала для подальшого яскравого кольору страви. Щоб все вийшло, як потрібно — інтенсивно перемішуйте все дерев’яною ложкою.
  3. Додайте порізане на шматки м’ясо і трішки води, щоб все тушкувалось.
  4. Близько 30-ти хвилин тушкуйте страву, а після одразу долийте в каструлю води та додайте порізану на кубики картоплю та моркву і тушкуйте ще пів години.
  5. Як тільки страва достатньо протушкувалась, в карпатський бограч можна додавати великі шматки перцю з помідорами, часник та спеції. Перемішайте все, доливши трішки води, й тримайте на вогні близько 20-ти хвилин.
  6. Під кінець страви можна додати солі за смаком та зелені, щоб страва мала нотки свіжості. Якщо хочете більше гостроти, то додайте гострого соусу.

Нагадаємо, що бограч — це густа страва, проте якщо ви хочете більше рідини, тоді додавайте більше води. Й навпаки, якщо бажаєте куштувати страву, що подібна до гуляшу — зменшіть об’єм води. Все залежить від ваших вподобань.

Бограч рецепт

Кухарські секрети для ще кращого смаку

У випадку, якщо ви любите експериментувати й хочете спробувати страву, як в справжніх закарпатських газдинь, тоді скористайтесь наступними порадами:

  • додайте гілочку ялівцю або його плоди, так бограч матиме більш вишуканий смак;
  • під час смаження цибулі додайте трішки цукру, щоб цибуля карамелізувалась і додала солодкого аромату (головне не перецукрувати):
  • за відсутності свіжих помідорів замініть їх томатною пастою або ж консервованим лечо;
  • відвідуючи Закарпаття, можна в магазинах придбати спеціальні сухі приправи для закарпатського бограча.  В тих же магазинах продають напівфабрикати з сумішшю помідорів, перцю та паприки. 

Де спробувати бограч в Карпатах?

Сьогодні бограч зустрічається в меню практичного кожного ресторану в Карпатах та на Закарпатті,  воно й не дивно, адже страва дійсно смачна та ситна. Проте ми радимо приготувати бограч у домашніх умовах, коли ви будете відпочивати у Карпатах. В цьому вам допоможе кухня в наших котеджах, яка оснащена всім необхідним: плитою, посудом, холодильником та посудомийкою. Ми облаштували все таким чином, щоб вам було комфортно у будь-який час доби.

Забронювати котедж в Карпатах “Над Фермою”, ви зможете відчути справжній дух Карпат, а з тарілкою смачного бограча це відчуття буде в десятки разів яскравішим.

Поширити
instagram icon facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon
popup
Думаєш відвідати нас літом або восени?

Встигни забронювати котедж, до 1 червня*, за старою ціною!

*з 1 червня ціни збільшаться

Забронювати